STREET FOOD- MIDYE DOLMA ILE BAŞLAYAN SERÜVEN

Bizler Maximillian ve Baran „Lufut & Liebe“ (Hava ve Sevgi) Street Food Şirketinin iki Food Artisti ve Kurucuları olarak, birimiz Almanya‘dan diğerimiz ise Türkiye‘den Avusturyaya Üniversite eğitimi için gelip aynı dönemin öğrecileri olarak birbirimiz ile tanışma ve 4 yıl boyunca Alpe Adria Universität Klagenfurtta farklı alan ve departmanlarda beraber çalişma şansı yakaladık.

İkimizi bir araya getiren temalar ise Transkültürel ve Uluslararası Kaynaşmayı sağlayan „International Music day, International Kitchen and Cooking Workshop veya Universitede 8 ayrı dil Kursu gibi Enternasyonal organizasyonlar oldu. Bunu yaparken de yemek bizim için en büyük araç haline geldi, çünkü iyi ve lezziz bir yemek her zaman lezzizdi ve herkes severdi, her ne kadar Kültürden kültüre damak tadı ayrı olsa da. Yemek bizi ayrı kültürlerden insanlarla tanıştırd ve bizim de her geçen gün yemeğe olan sevgimiz daha da derinleşti. Öyleki İrlanda ve Hollanda da yaptığımız erasmus dönemlerinde bile yemek organizasyonları yapmaktan uzak kalamadık.

Lisans Eğitimimiz bittikten sonra, hemen Yükseklisans „Master of Sience“ olmak için, eğitimimizi İktisat alanında devam ettirip, beraberinde bir iş kurmanın peşine düştük ve bu yapacağımız işin sevdiğimiz bir iş olmacaği kesindi. Öyleki Maximillianin 2016 Başinda beni Türkiye‘de ziyaret etmesi ve İstiklal Caddesinde yediği Midye Dolmalar başlangıcımız oldu. Midye Dolmanın baharatlı, ekşimsi tadı ve İstanbul ile özleşmiş en lezziz hali artık bizim ilk Street Food Bebeğimiz oldu. Öncelikle Mardinli Mehmet Ustadan aldığımız midye dersi, sonra Slovenya‘da Adria denizinden Toplanan midyeler Avusturya‘nın Faaker See gölünde Yemek severler ile buluştu.Öyleki Türkiye‘nin Midye Dolmasının tadı bugün Avrupalı bir çok yemekseverin damağinda. Bir sonraki Street Food bebeğimiz Amsterdam da Erasmus dönemi sırasında tanıdığımız Poffertjes(mini Pancekeler) oldu. Street Food turlarımız boyunca tanıştığımız yeni yemekleri kendi mutfağımızda yeni tatlara büründürüp bugün 12 ayrı Mutfağa ulaştık.

2016 Başlarında Şirketimiz „Luft & Liebe“ yi kurup öncelikle Avusturya‘da ve daha Avrupa‘nın bir çok şehrinde bugüne kadar 200 üzerinde Street Food festivallerine katılıp Lezzetlerimizi Yemek severlerimiz (Foodies) ile tanıştırma şansı bulduk. Hem ayrı şehirleri keşfetmek, sürekli yollarda olup ayrı insanlar ile tanışmak, yeni yeni yemekler denemek gittiğimiz her şehirde bize yeni ilhamlar verdi. Avusturya‘dan, İtalya – Almanya- İsviçre-Hollanda-Fransa ve Danimarka‘ya kadar Uzanan Yemek yolculuğu bize sürekli yeni bir enerji kattı ve bizler yeni arayışlar ve girişimlere başladık.

Street Food festivallerinin yanı sıra özellikle Almanya, Avusturya, İtalya ve İsviçrede Açık hava Müzik festivallerinde Street Food Catering ile Lezzetlerimizi Müzikseverler ile Buluşturuyoruz. Street Food Catering Hizmetimiz ile Avusturya‘nın köklü firmaları arasında yer alan ÖBB(Avusturya Devlet Demiryolları) GRAZ Holding (Steiermark eyaleti Enerji şirketi), DB(Almanya Demiryolları) gibi köklü şirketler ile beraber çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün şirketimiz batı Avupada kendi Festivallerini organize etmenin yanında üç aydan beridir kurduğu Street Food Akademisinde Entegre ve Modern gastronomi eğitimleri vermektedir. Street Food Akademimizde çalısanlarımıza verilen eğitimler ille bünyemizde bulunan 12 Mutfak ve 39 çalısanımızı sürdürülebilir şirket politikamız dahilinde en yeni standartlar ve food trendleri ile tanıştırıyoruz.

2016 Nisan ayında iki kişi ile başlayan bu serüvnimiz en kısa zamanda başarılı bir şekilde Avrupa‘nın bir çok noktasında Yemek severler ile buluşup tanışma şansı yakaladı. Midye Dolma nasıl Avrupalı yemek severlerin Damağında tat bıraktı ise, Hollanda‘nın Mini Pancekleri (Poffertjes) Türkiye sokaklarında bir çok kişiyi kendine hayran bırakacaktır diye 2018 yılında StrEATfood Turkey firmamız ile Dünya yemeklerini Türk sokak yemekleri ile buluşturmayı umuyoruz.

StrEATfood Turkey 2018 Turunda sokaklarda
lezziz yemeklerimiz ve dünya mutfağı ile buluşmak üzere.